השקעות נדל"ן בכרתים

השקעות נדל"ן בכרתים, כרתים הוא האי הגדול ביותר והמפותח ביותר תיירותית ביוון, כמעט לכל רשתות המלונות הבין לאומיים או הגדוללות ביוון יש לפחות מלון אחד באי כרתים, עם זאת האי כרתים גדול מאד ומחולק לאזורים רבים, חלקם מונחים למדי או שהיו פעם בעבר מאד מבוקשים ועם הזמן ירדו מגדולתם, אזורים אחרים בעיקר כאלה הקרובים לנמלי התעופה הבין לאומיים של האי כרתים, צמחו והתחזקו מאד בשנים האחרונות, על פניו כרתים מהווה יעד אטרקטיבי מאד להשקעות נדל"ן ביוון, מה גם שהאי הדרומי ביותר של יוון מקבל מספר רב של ימי שמש מיעדים אחרים של יוון ולכן עונת התיירות בו ארוכה כמעט כמו באי רודוס [ האי עם מספר ימי השמש הרבים ביותר ביוון ] דבר שללא ספק מגביר את האטרקטיביות של משקיעי נדל"ן בתחום התיירות בכרתים.

עם זאת גם כרתים כמו למשל האי אוויה, זוכה להתעלמות מסויימת מבחינת תשתיות ממשלת יוון לדורותיה, עד כדי כך שבעבר הייתה תוכנית של הרשויות באי כרתים להפרד מיוון, ממש כך "מלחמה זו" בין הרשויות בכרתים לממשלות יוון לדורותיהן ממשיכה עד עצם היום הזה, בגלים ולעתים, עם זאת כלכלית, כרתים הוא אחד היעדים "הרווחיים" ביותר עבור ממשלת יוון של הכנסות מתיירות ולכן סביר מאד שההפרדות הזו לא תקרה בטווח הנראה לעיין, אם בכלל.

אין ישראלי שלא מכיר את כרתים, הגדול מאיי יוון והחמישי בגודלו באיי הים התיכון. אי שאוכלוסייתו מונה כ-600,000 תושבים המהווים כ-6% מאוכלוסיית יוון 1 וששטחו כ-8,300 קמ אולם בעוד שמדובר באחד מאתרי התיירות הפופולריים באגן הים התיכון, כרתים הוא גם מחוז שהפך בשנים האחרונות לאבן שואבת למשקיעי נדל"ן. בכלל זה משקיעי נדל"ן ישראלים, כמובן. האי מתחלק לארבע יחידות אזוריות - הרקליון (עם בירת האי והעיר הגדולה ביותר), חאניה, הרקליון ולאסיתי. היכן כדאי לכוון השקעות נדל"ן בכרתים? מה הם סוגי הנכסים הרלבנטיים באי ולאן נעות המגמות בנוף הדל"ן המקומי? על כך בקצרה בטקסט שלפניכם, כולל כמה נקודות שמעטים מכירים.

השקעה בנדל"ן בכרתים כחלק מהשקעה בנדל"ן ביוון

השקעה בנדל"ן ביוון נהנית ממספר היבטים שכולם מקבלים ביטוי גם בכרתים. למשל, כלכלה מתאוששת במהירות לאחר משבר פיננסי – הכלכלה היוונית ספגה מהלומה קשה לפני כ-15 שנה כתוצאה מהמשבר הפיננסי העולמי ב-2008, אך כעת נמצאת במגמת שיפור דרמטית. מגמה אשר נוכחת גם בכרתים כמו בשאר אזורי המדינה.

תוכנית ויזת הזהב של יוון ויזת הזהב היא תוכנית ממשלתית ייעודית לעידוד השקעות נדל"ן ביוון על ידי משקיעים זרים שמספקת הטבות שונות כמו היתרי שהייה במדינה למשקיע ובני משפחתו, אפשרות לפתוח עסק, אפשרות ליהנות משירותי בריאות וחינוך ביוון ועוד (קראו כאן להרחבה בנושא גולדן ויזה ביוון). בעבר היה ניתן להיכנס למסלול ויזת הזהב בכל רחבי המדינה עם רף מינימאלי ואחיד להשקעה של 250,000 אירו. הממשלה היוונית ביקשה לאחרונה לווסת את ההשקעות והעלתה את הסכום ל-500,000 אירו באזורים ספציפיים כמו שכונות ופרברים מבוקשים באתונה ובסלוניקי. המהלך הוביל לגידול בתנועת השקעות במקומות אחרים ביוון וביניהם כרתים ורודוס שנותרו נכון לעתה ברף הנמוך הקודם 2\

שוק נדל"ן מגוון עם ענף תיירות חזק – שוק נדל"ן היווני מאפשר השקעה בסוגים מגוונים של נכסים. החל מנכסי אירוח בזכות ענף תיירות חזק ומתפתח, דרך דירות סטודנטים וכלה כמובן בדירות מגורים, משרדים, מרכזי מסחר ועוד. בכרתים באופן ספציפי חלה עלייה של כ-18% במספר הטיסות הנכנסות לנמלי התעופה באי בין השנים 2019-2023 3 . כלומר, מדובר על יעד מצוין להשקעות בנכסים תיירותיים.

שוק נדל"ן לפני מיצוי – שוק הנדל"ן ביוון בכלל, ובכרתים בפרט, נמצא במגמת התאוששות אך עדיין טרם מיצוי. נכסים רבים זמינים בעלויות אטרקטיביות ומחיריהם בעלייה. דהיינו, תשואה נאה צפויה גם במימוש הנכס לאחר מספר שנים. העלייה במחירי הנכסים והשכירויות בכרתים, מחירי הנכסים בכרתים נמצאים בעלייה מתמדת, כפי שניתן להתרשם מניתוח השוואתי בלוחות נדל"ן.

באתר Spitogatos . הנה, לדוגמה, שיעורי העליות במחירי הנכסים בכרתים בין הרבעון האחרון של 2022 לרבעון האחרון של 2023 יחידה אזורית שיעור העלייה  14.8%, ליסטי 11.7%, חאניה 11.0%, הרקליון 10.9% מדד מצוין לטיב ההשקעה בנדל"ן בכרתים ניתן לשאוב מהנתון הבא שמדבר על עלייה מתמדת במחירי השכירויות המהווים חלק בלתי נפרד מהתשואה על הנכס. על פי מחקר שפורסם לאחרונה 4 , שוק המגורים בכרתים מתאפיין מזה שנים בעלייה בביקושים ובגידול השקעות הזרות. בפרט לגבי בתי יוקרה או נכסים שסמוכים לחופים הציוריים. ההתעניינות מצד המשקיעים הזרים נובעת בין השאר מכך ששוק הנדל"ן היווני מציע עדיין מספרים נוחים בהשוואה למדינות מערב אירופה.

העלייה בדמי השכירות בכרתים זינקה בכ-70% (!) בשני העשורים האחרונים. באזורים המבוקשים של האי, כמו עיר הנמל העתיקה של חאניה, דמי השכירות יכולים להגיע אפילו עד כ-15 אירו למטר רבוע. בעיר החדשה של חאניה הפונה למשפחות צעירות מדובר על ממוצעים של כ-10 אירו למטר רבוע, באופן כללי מחירי השכירות הגבוהים ביותר בכרתים הם בנכסים בחאניה (15%-10% יותר מהמחוזות האחרים). לאחר מכן ברשימה נמצאות – לפי הסדר – הרקליון, רתימנון,  והעיר אגיוס ניקולאוס שבמחוז ליסטי.

לסיכום על השקעות נדל"ן בכרתים.

השקעה בננדל"ן בכרתים עשויה לקפל בחובה הזדמנויות הן לתשואה נאה בדמי השכירות והן לרווח במימוש הנכס לאור עליות המחירים העקביות. לצד זאת, כרתים מגלמת יתרונות נוספים וספציפיים לקהל הישראלי תודות לקרבה גיאוגרפית, היכרות עם האי השכן (ואיי יוון בכלל), מחירי נכסים אטרקטיביים ביחס למחירי הדיור בארץ ועוד.


 - מדור פרסומי -